You are currently viewing Из какого материала строить дом?

З якого матеріалу будувати будинок?

Можна виділити такі основні матеріали та технології будівництва несучого каркасу будинку:

  • пінобетон та газобетон
  • цегла (із залізобетонними перекриттями між поверхами)
  • каркасно-монолітний будинок
  • клеєний брус
  • СІП-панелі (канадський будинок)
  • дерев'яно-каркасні будинки на основі OSB (Orient Stand Board)
  • будинок з оциліндрованої колоди
  • будинок із простого бруса
  • зруб з колод

Кожен із цих матеріалів має свої переваги та недоліки.

Пінобетон

Пінобетон і газобетон трохи різні технології, блоки їх відрізняються своїми характеристиками. Тепер ми не будемо проводити між ними кордон - обидва види разом називаються бетоном з порожнинами.

Переваги:

  • легкий матеріал
  • досить хороші теплоізоляційні властивості
  • легко обробляється, піноблок пиляється звичайною пилкою
  • блоки великі, що прискорює будівельний процес
  • пожежобезпечний матеріал
  • порівняно недорогий матеріал

Недоліки:

  • "Містки холоду". Стіна зазвичай зводиться в один ряд, тому шар розчину між блоками – це пряма дорога для зимової холоднечі з вулиці усередину будинку. Звичайно, будинок можна утеплювати і зсередини, і зовні, але це ускладнює, здорожчує та подовжує будівництво. Місця міжповерхових перекриттів, якщо вони залізобетонні, також предмет особливої турботи щодо захисту від холоду.
  • Матеріал вимагає облицювання зсередини та зовні.
  • Не тримає цвяха та шурупа. М'який матеріал – піно (газо) бетон – не дозволяє використовувати його як основу для кріплення на стіні навісних шаф, полиць, гардин, картин тощо. Він фарбується. Проблема не велика та її можливо вирішити, але дратує багатьох власників таких будинків необхідністю спеціальних пристроїв.
  • Низька міцність на злам. Фундамент має бути дуже міцним, не давати усадки. При переміщенні фундаменту тріщина може пройти по всій стіні.

Нещодавно піно(газо)бетон був також маловідомий, як зараз СІП-панелі. Але минуло 15 років і його стали застосовувати повсюдно. Існують легенди про неекологічність піно(газо)бетону – це лише легенди. У цементі, як і в будь-якому природному камені, є, звичайно, залишковий (цілком допустимий) радіаційний фон. Але він менший, ніж, скажімо, біля мармурової плити, якою облицьовується камін або кухонний стіл.

Цегла

Гарний, екологічно чистий, давно відпрацьований у технології матеріал.
Недоліків лише три:

  • Низькі теплоізоляційні властивості. Відповідно до діючих теплозахисних нормативів у нашому кліматі товщина цегляної стіни повинна бути близько 120 см (залежно від марки цегли). Звідси великі подорожчання через необхідний обсяг цегли, скорочення корисної площі будинку за рахунок товщини стін.
  • Це один із найдорожчих матеріалів.
  • Велика вага будинку за рахунок високої питомої ваги цегли та великої товщини стін. Що змушує будувати дуже ґрунтовний фундамент і ще більше подорожчає будинок.

Будинки з цегли - дуже гарні та міцні, але дуже дорогі.
Час будівництва – близько одного року.
Будинок невеликої площі недоцільно будувати з цеглини: близько 30-35% площі будинку «з'їдять» товсті стіни. Собівартість одного квадратного метра, і так дуже велика, ще більше зросте.

Каркасно-монолітні будинки

Тут залізобетонні колони і залізобетонні перекриття поверхів є єдиною монолітною конструкцією, а стіни заповнюються піно(газо)бетоном або іншим теплоізолюючим матеріалом. Зазвичай, за цією технологією будують багатоповерхові будинки, а в малоповерховому будівництві ця технологія мало використовується. Причина в тому, що стіни таких будинків заповнюються зазвичай пено(газо)бетоном - матеріалом, який за своїми характеристиками міцності не може служити конструктивом багатоповерхового будинку, але відмінно підходить в цій якості для малоповерхового будівництва. Тому в будинку на 2-3 поверхи простіше і дешевше зробити стіни з того ж пінобетону, а плити перекриття обперти безпосередньо на стіни. Звичайно, монолітний каркас міцніший, але для 2-3 поверхового будинку це несуттєво.

Клеєний брус

В основі цієї технології – набірний брус, спеціально склеєний із різних брусків дерева. Таким чином, вирішується головна проблема - виключення скручування бруса при висиханні матеріалу і зміні атмосферних параметрів (головним чином вологості). Маленькі бруски у складі клеєного бруса прагнуть скрутитися у різні боки. Внаслідок напруги гасять один одного, і брус зберігає свою форму. При цьому фахівці просушують вихідну сировину, обробляють її засобом захисту від шкідників та пожежозахисним складом, полірують поверхню бруса та надають йому приємної форми зі знятими фасками. Будинок виходить красивим і не вимагає оздоблення ні зсередини, ні зовні. Розмір стін дозволяє добре зберігати тепло у будинку. Клеєний брус не схильний до розтріскування.
Набагато гірше справа з проблемою зміни розмірів бруса при коливаннях вологості. Сам брус і джутові прокладки набирають і віддають вологу, і висота стін змінюється на кілька сантиметрів від сезону до сезону (так само, як і у випадку оциліндрованої колоди, простого бруса або зрубу). Тому, якщо у Вас по стіні проходить труба подачі води, електричний кабель, вертикальний брус дверної коробки або ви вирішили облицьовувати стіну ванної кімнати кахлем, то вам знадобиться інженерне рішення з кожного такого приводу.
Такі рішення завдяки фінським фахівцям вже є, але це ускладнює конструкцію будинку. Наприклад, кожен вертикальний брус у будинку має в основі металевий гвинт великого діаметра, що вкручується в металеву опору, встановлену на підлозі. І ви повинні періодично перевіряти та підкручувати гвинт, щоб будинок не деформувався.
А плитку у ванній ви повинні клеїти не на стіну, а на спеціальну панель, яка кріпиться на стіні не жорстко, а ковзає по напрямних під час підняття та опускання стіни. І вона повинна не доходити до стелі – необхідний зазор 5-7 см.
І так для кожної проблеми своє рішення. Наприклад, кабелі, що йдуть знизу вгору, повинні мати компенсаторні петлі. Управляти таким будинком досить клопітко. А будинок виходить дуже непростим і, відповідно, дуже дорогим, якщо все зроблено грамотно.
Клеєний брус – гарне, екологічно чисте та технологічно продумане рішення, але дуже дороге. Користуватися таким будинком досить клопітно, адже слід постійно стежити.

СІП-панелі (канадський будинок)

При будівництві будинку по північноамериканській SIP-технології його стіни, підлога та дах робляться з одного матеріалу – дерев'яних сендвіч-панелей (екологічні структурні теплоізоляційні панелі). Технологія каркасно-панельного домобудівництва використовується в Канаді та США вже понад 60 років. Понад 25 років такі будинки з успіхом стоять у Європі.

У нашій країні ця технологія успішно розвивається. Найбільше просунулися в цій технології міста Одеса, Ялта, Київ та Київська область.
Будинок із СІП-панелей має багато позитивних якостей:

  • Будинок дуже теплий.
  • Він легкий, що зменшує навантаження на фундамент і зменшує його вартість.
  • Будівля із СІП екологічна. Складові комплекти: клеєний брус, дерев'яна балка, панелі з пресованої тріски та пінополістиролу, які не виділяють шкідливих речовин і хімічно нейтральні.
  • Будинок легко переносить воду, він не розшаровується і не набухає.
  • Будинок не схильний до гниття, не поїдається дерев'яними жучками.
  • Будівля тримає відкритий вогонь протягом тривалого часу - 40 хвилин.
  • Стіни будинку досить тонкі при відмінних теплозахисних характеристиках, що дозволяє збільшити внутрішню площу будинку на 15-25% порівняно з такими ж зовнішніми розмірами будинку з пінобетону та цегли.
  • Будинок дуже міцний і сейсмічно стійкий. Відомі факти: під час землетрусів у Флориді та Японії впали цегляні та залізобетонні будівлі, а будівлі із СІП не постраждали. На перший погляд, це здається дивним, але саме через свою легкість і міцність у з'єднаннях ці будинки легко переносять тряску.
  • За довговічністю будинки із СІП не поступаються цегляним - термін його експлуатації понад 100 років.
  • Забивати цвяхи і вкручувати саморізи в СІП-панельний будинок можна як у звичайне дерево.
  • Будинок із СІП має конкурентну вартість.

Недолік – маловідомість в Україні. При цьому десятиліття експлуатації цих будівель за межами України показали позитивні відгуки та факт використання СІП-технології для великого спектру цільового призначення будівель.

Дерев'яні каркасні будинки на основі OSB (Orient stand bord)

Ці будинки дуже нагадують СІП-технологію, вони також виготовляються на основі OSB (орієнтована стружкова плита).

У каркасному будинку безпосередньо на будмайданчику спочатку з брусів збирається каркас будинку. Потім каркас зовні та зсередини обшивається плитами ОСП і вручну у порожнечі між зовнішніми та внутрішніми плитами прокладається утеплювач.
Каркасний будинок у 15 разів менш герметичний, ніж будинок із СІП-панелей.

Брус, зруб, оциліндрована колода

До безперечних переваг будинків з оциліндрованої колоди, бруса або колод відносяться відпрацьованість, екологічність і відносна простота цих технологій.

Серед недоліків слід зазначити такі:

  • Зміна геометрії колоди або бруса при висиханні та у зв'язку із зміною вологості навколишнього повітря взимку та влітку. В результаті всі розміри будинку постійно змінюються, що не дозволяє, наприклад, обшивати стіни дошкою (обшити можливо, але дошки деформуватимуться в процесі експлуатації, віконні рами погано відкриватимуться і закриватимуться). Це веде до зниження технічних властивостей матеріалів у процесі експлуатації в результаті скручування колоди або бруса - проникнення холоду, промерзання.
  • Низькі теплоізоляційні властивості такого будинку. Як це не дивно, дерево не дуже добрий теплоізоляційний матеріал. Особливо, коли в результаті висихання у колоді з'являються тріщини. Тому не зайвим буде застосування додаткових теплоізоляційних покриттів.
  • Великий час будівництва. На загальну думку фахівців, зруб повинен «вистоятися» 9-12 місяців для того, щоб довести його до стану сухих стін, і лише після цього слід переходити до внутрішніх та оздоблювальних робіт.
  • Висока пожежна небезпека.

Є ще кілька моментів:

  • З усіх трьох видів дерев'яних матеріалів найдовговічнішим є цільна колода.
  • Зрозуміло, що будинок із бруса вимагає додаткової обробки.
  • За термінами експлуатації такий будинок істотно поступається зрубу з цільної колоди.

Будинок з оциліндрованої колоди і без обробки охайно виглядає за рахунок однаковості колод. Але це є і його ахіллесова п'ята. Коли з колоди вирізують ідеальний циліндр, багаторазово перерізаються лінії річних кілець дерева, які є природним захистом колоди від руйнівного впливу атмосферних явищ.

Фахівці вважають, що термін служби будинку з оциліндрованої колоди лише 15-20 років. Будуючи будинку з бруса або оциліндрованих колод, ви повинні розуміти, що будуєте не дуже теплий і не дуже довговічний будинок. Крім того, сама будова займе щонайменше півтора-два роки.